بررسی تمام تفاوت های بین ورق آجدار پرسی با فابریک

آهن یکی از مهم‌ترین فلزات در زندگی بشر است. در حال حاضر آهن و فرآورده‌های حاصل از آن ما را احاطه کرده است، این فلز سخت را نمی‌توان به صورت مستقیم مورد استفاده قرار داد. تبدیل آهن به ورق یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای استفاده از این فلز است. البته لازم به ذکر است که فرآیند تبدیل آهن به ورق به سادگی نبوده و نیازمند تکنولوژی و فناوری‌های مختلفی است. ورق فولادی و آهنی به عنوان کالای سرمایه‌ای ساخته شده و برای تبدیل به کالا های دیگر مانند مواد اولیه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در حال حاضر پرکاربرد‌ترین ورق‌های موجود در بازار به دو دسته آجدار و پرسی تقسیم می‌شود. این دو ورق با وجود این که وجه مشترک بسیار زیادی دارند. در این مقاله هدف ما بررسی تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک است. این تفاوت‌ها باعث شده تا استفاده از ورق گستردگی بیشتری داشته باشد. خواهشمندیم در این مقاله با ما همراه شوید و اطلاعات خود را در رابطه با ورق آجدار و پرسی افزایش دهید.

 

تفاوت میان ورق آجدار پرسی و فابریک

پیش از آن که بخواهیم تفاوت ورق آجدار و پرسی را بیان کنیم، لازم بوده تا هر کدام را به صورت مجزا تعریف نماییم.

ورق آجدار پرسی:

ورق آجدار پرسی، همان طور که از نامش پیداست، سطح صافی ندارد. منظور از آج نوعی برجستگی خاص بوده که با استفاده از ابزار خاص روی ورق پیاده می‌شود. در واقع این نوع آج روی ورق پرس شده و جزیی از خود ورق خواهد بود. در بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات لازم بوده تا سطح ناصافی پیاده شود. ورق آجدار پرسی بهترین گزینه خواهد بود. ورق آجدار پرسی به صورت صفحه‌ در ابعاد کوچک و بزرگ ساخته شده و در بازار یافت می‌شود. این ورق نسبت به ورق‌‌های دیگر مقاومت بیشتری داشته و به راحتی نمی‌توان آن را خم نمود. اما با استفاده از تیغه‌های مختلف قابل برش بوده و امکان جوشکاری آن نیز وجود دارد.

 

ورق فابریک:

فابریک برای دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. منظور از فابریک یک شی دست نخورده بوده که از زمان خروج از کارخانه، هیچ تغییری روی آن اعمال نشده است. تقریبا همین معنا برای ورق فابریک نیز وجود دارد. در واقع ورق فابریک سطح کاملا صافی داشته و هیچ گونه برجستگی و آجی روی آن پیاده نشده است. ورق فابریک در ابعاد استانداردی ساخته شده و به صورت رول راهی بازار شده است. این ورق در مقایسه با ورق آجدار انعطاف بیشتری داشته و با استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف می‌توان آن را خم کرد و به اشکال مختلف درآورد.

شاید این گونه به نظر بیاید، که تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک بیشتر مربوط به شکل ظاهری آن‌ها است. اما علاوه بر تفاوت ظاهری از نظر ماهیت و کاربرد نیز این دو ورق با همدیگر تفاوت بسیاری دارند. ورق آجدار پرسی بیشتر برای کف و سطح کاربرد دارد، چرا که آج‌های آن با صطکاک  بسیار مانع از لیز خوردن خواهد شد. به همین جهت ورق آجدار پرسی را در پله‌های فولادی و سطح پل عابر پیاده استفاده می‌کنند. ورق فابریک بیشتر برای بدنه و قطعات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدنه بسیاری از تجهیزات و ماشین آلات ورق فابریک است. این ورق بافت محکمی داشته و به راحتی فرسوده نخواهد شد، همچنین امکان پرداخت آن با استفاده از ابزار آلات مختلف وجود دارد.

تفاوت ورق آجدار و پرسی

 

معایب ورق آجدار پرسی و فابریک

ورق آجدار پرسی و ورق فابریک هر کدام به دلیل ویژگی‌های بارزی که دارند، دارای مزایای مختلفی هستند. اگر از این ورق در جایگاه مناسب با کاربردشان استفاده شود، شاهد مزایای بسیار و معایب کمتری هستیم. اگر برای سطوح به جای استفاده از ورق آجدار پرسی از ورق فابریک استفاده شود، نه تنها شاهد معایب بسیاری خواهیم بود، بلکه خسارات متععدی نیز به بار خواهد آمد. بدین جهت مهم‌ترین اقدام در استفاده از ورق فولادی توجه به کاربرد ورق است. معایب چندانی برای ورق آجدار پرسی و فولادی گزارش نشده است، چرا که پرداخت آن‌ها راحت بوده و هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. تنها زنگ زدگی عیب آن‌ها بوده که به دلیل رنگ پذیری ورق آجدار پرسی و فابریک رفع شدنی است.

 

کلام پایانی :

در این مقاله هدف ما بررسی تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک بود. زمانی که هر کدام از این دو ورق را به صورت مجزا بررسی می‌کنیم، متوجه یک سری ویژگی بارز در آن‌ها خواهیم شد. تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک به دو قسمت ویژگی‌های ظاهری و کاربرد آن‌ها خلاصه خواهد شد. هر دو ورق در حال حاضر کاربرد بسیار زیادی دارند و می‌توان به عنوان ماده اولیه کارخانه‌های متعدد از آن استفاده نمود. مجموعه فولاد آریا یکی از بهترین عرضه کنندکان دو ورق آجدار پرسی و  فابریک در بازار بوده که آن‌ها را از برترین کارخانه تولید کننده خریداری می‌کند و به در بازار مصرف توزیع و پخش می‌نماید.