همه آن چیزی که درباره لوله آتشخوار باید بدانید

لوله‌ها یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در تمامی صنایع هستند که براساس نوع متریال به کار رفته برای ساخت، کاربرد متفاوتی دارند. برای مثال لوله‌های فلزی به سه دسته لوله‌های چدنی، آهنی و لوله‌های فولادی تقسیم‌ می‌شوند. ما در این مقاله قرار است شما را با یکی از انواع لوله‌های فولادی به نام لوله آتشخوار آشنا کنیم. در این مطلب با ما همراه باشید.

لوله آتشخوار چیست؟

لوله آتشخوار یکی از انواع لوله‌های فولادی است که می‌تواند فشار و حرارت بسیار زیادی را تحمل کند. به همین دلیل بهترین انتخاب برای انتقال مایعاتی با درجه حرارت بسیار بالا و یا گاز‌های پر فشار است. جالب است بدانید طراحی این لوله به گونه‌ای انجام شده است که هیچ درزی در داخل آن وجود ندارد و همین موضوع منجر به افزایش درجه مقاومت لوله آتشخوار می‌شود. به طور کلی لوله می‌تواند دمایی به اندازه ۶۰۰ درجه سانتیگراد و فشاری معادل ۸۰ اتمسفر را تحمل کند. از دیگر ویژگی‌های لوله آتشخوار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. از آنجایی که ساخته لوله آتشخوار بدون درز انجام شده است بنابراین کیفیت آن بالا است. به عبارت دیگر این موضوع نشان می‌دهد که عملیات جوشکاری به بهترین شکل ممکن بر روی لوله انجام شده است.
  2. لوله آتشخوار از آلیاژ فولاد ساخته شده و پوشش‌های آبکاری بر روی آن استفاده شده است تا قابلیت ضد زنگ داشته باشد. به همین دلیل است که وقتی مایعات با دمای بالا از لوله آتشخوار عبور می‌کند، دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نخواهد شد.
  3. زمانی که مایعات با دمای بالا از لوله آتشخوار عبور می‌کنند و یا اگر گاز پر فشار در لوله جریان داشته باشد، به دلیل اینکه این لوله قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد، بنابراین به راحتی منبسط و منقبض شده و در نتیجه دچار ترک و شکستگی نمی‌شود.

نحوه تولید

برای طراحی و ساخت لوله به میله‌هایی به شکل استوانه نیاز است. در اولین مرحله باید این میله‌ها در دما‌ی بسیار بالا گرم شوند چرا که دمای بالا به فرم دادن بهتر لوله‌ها کمک می‌کند. اکنون باید با کمک دستگاه، وسط میله سوراخ شود تا این میله به لوله آتشخوار تبدیل گردد. بنابراین این مرحله باید با دقت بسیار بالایی انجام شود چون قطر لوله و ضخامت قسمت بیرونی آن باید به گونه‌ای تنظیم گردد که یک لوله با ضخامت استاندارد تولید شود.

نکته بسیار مهم در ساخت لوله، درصد ترکیباتی است که در طراحی این لوله‌ها استفاده می‌شوند. به طور کلی اگر درصد فولاد، کربن و منگنز در ساخت لوله‌ها تغییر کند، کاربرد آن‌ها نیز متفاوت خواهد شد. به همین دلیل لوله‌ را از نظر درصد ترکیبات سازنده رتبه‌بندی می‌کنند و کارفرمایان در صنایع مختلف در زمان خرید لوله باید حتماً مواد به کار رفته در لوله‌ها را با یکدیگر مقایسه نمایند.

مهمترین کاربرد‌های لوله آتشخوار

لوله‌های آتشخوار برای انتقال آب و یا انواع مایعات و روغن‌ها با حرارت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین از این لوله‌ها در صنایع محصولات شیمیایی، صنایع کشتی‌سازی، ساختمان‌سازی، صنعت فرآوری لبنیات، صنعت ساخت موتور‌های دیزلی، صنایع ساخت و مونتاژ سیستم‌ها و مبدل‌های حرارتی و صنایع تولید فولاد استفاده می‌شود.

 قیمت لوله آتشخوار چقدر است؟

مسلما سؤالی که برای همه کارفرمایان جهت خرید لوله آتشخوار پیش می‌آید این است که چرا در بین انواع لوله‌ها تفاوت قیمت فاحشی دیده می‌شود. چند عامل بر روی قیمت لوله‌های آتشخوار تأثیر می‌گذارد:

میزان درزهای ایجاد شده در لوله

مهمترین عامل مؤثر بر قیمت لوله آتشخوار، کیفیت ساخت آن است. وقتی درزها و شکاف‌ها کم باشد این نشان می‌دهد که کیفیت ساخت لوله بسیار بالا است و در نتیجه قیمت آن افزایش می‌یابد.

میزان کربن و منگنز به کار رفته در ساخت لوله‌ها

نوع ترکیبات به کار رفته در ساخت لوله آتشخوار در کنار آلیاژ فولاد، کارایی و قیمت آن را تعیین می‌کند. بنابراین براساس نیاز خود باید لوله‌های مناسب را انتخاب نمایید.

قیمت متریال اولیه

در شرایطی که قیمت مواد اولیه برای ساخت لوله بالا برود، قیمت نهایی لوله نیز بیشتر می‌شود.

سخن پایانی

در صورتی که به سایت فروشگاهی فولاد آریا مراجعه کنید می‌توانید لیست کاملی از انواع لوله‌های آتشخوار را در اختیار داشته باشید. ما مشخصات کامل لوله‌ها با قیمت به روز آن‌ها را ارائه کرده‌ایم. بنابراین شما می‌توانید با کارشناسان ما صحبت کنید تا براساس نیاز کاری خود بتوانید لوله‌هایی با قیمت مناسب و بالاترین کیفیت را خریداری نمایید.