تیر آهن هاش

تیر آهن هاش

تیر آهن هاش-وب سایت فولادآریا

تیر آهن های متعددی تولید و انتخاب و توسط افراد مجرب برای ساخت سازه مورد نظر بکار گرفته می شود. یکی از این نوع از تیر آهن که به عنوان اسکلت اصلی سازه استفاده می گردد. تیر آهن هاش می باشد‌. در صنعت ساختمان سازی با نام تیر آهن بال پهن نیز از آن یاد می شود. اگر از لحاظ ضخامت بر آن نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که در دو گروه جای می گیرد و بر اساس استاندارد های گوناگونی نام گذاری می گردد. در یک نگاه ساده از دو بال پهن و یک جان به وجود آمده است. اگر جان را در حالت افقی قرار دهیم در این صورت با نگاه کردن به آن به خوبی می توان حرف هاش و یا همان H را مشاهده نمود‌ که همین مسئله دلیل نام گذاری این تیر آهن می باشد. از آن می توان در ساخت آسمان خراش، پل، سالن و سوله های صنعتی، ساختمان های مسکونی استفاده نمود. “این نوع از تیر آهن در جنگ جهانی اول تحت عنوان یک المان مهم و اساسی کارایی داشت”.  تیر آهن هاش امروزه از قیمت بالای برخوردار می باشد ولیکن همچنان در بازار تقاضای بالای دارد. در ادامه در این مطلب از آریا فولاد همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با تیر آهن هاش در اختیارتان قرار دهیم.

مزایا و معایب استفاده از تیر آهن هاش

بکارگیری این پروفیل ساختمانی دارای دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

  • این نوع از تیر آهن در برابر عواملی همچون نیرو های برشی و خمشی، رانش از استحکام بالای برخوردار می باشد.
  •   اگر زمان برای شما اهمیت دارد در نتیجه انتخاب تیرآهن هاش برای شما بهترین گزینه خواهد بود. چرا که سرعت نصب بالا دارد و فرآیند نصب به سهولت امکان پذیر می باشد. در نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن فرآیند اسکلت بندی پروژه شما به اتمام خواهد رسید.
  • باعث صرفه جویی در هزینه ها و د ر کنار آن ضریب خطا را کاهش می دهد.
  • از این نوع از تیر آهن به عنوان اصلی ترین المان در کشتی سازی، پل سازی، سد سازی استفاده می گردد.

مزایا و معایب استفاده از تیر آهن هاش-وب سایت فولادآریا

معایب استفاده از تیر آهن هاش

این نوع از تیر آهن در دما های بالا استحکام بالای ندارند.

از آنجایی که در برابر فرآیند خوردگی مقاوم نمی باشد از اینرو شما بایست اقدامات لازم را انجام دهید و هزینه ای را برای این کار اختصاص دهید.

فرآیند جوش این نوع از تیر آهن در سازه های فولادی نیلزمند هزینه زیاد می باشد.

مهم ترین کاربرد های تیرآهن هاش

در ادامه برخی از مهم ترین کاربرد های تیرآهن هاش را عنوان خواهیم نمود.

ساختمان های ضد زلزله

از آنجایی که تیر آهن هاش سطح مقطع پهنی دارد از اینرو تنش بسیار کمی را منتقل می نماید. در نتیجه سبب می گردد نیروی بر سازه منتقل نگردد. در نتیجه توصیه می شود از این تیر آهن برای ساخت ساختمان های ضد زلزله استفاده شود.

پالایشگاه

از کاربرد های آن می توان به استفاده از آن تحت عنوان بست تیر آهنی در پالایشگاه اشاره نمود.

پل ها

برای ساخت پل از تیر های فولادی و بتنی استفاده می گردد که در واقع اجزای اصلی پل به حساب می آید. برخورداری از مقاومت بالا از مشخصه های یک پل می باشد که برای این کار بایست از تیر آهن های سنگین و مستحکم استفاده نمود؛ که این کار با بکارگیری تیرآهن هاش امکان پذیر می باشد. بکارگیری این نوع تیر آهن در ساخت پل سبب می گردد مقاومت و طول عمر پل افزایش یابد.

یکی دیگر از موارد استفاده از آن در برج های طویل و خرپا می باشد.

پل ها-وب سایت فولادآریا

نحوه تولید تیرآهن هاش

برای تولید این نوع از تیر آهن یعنی تیر آهن H از طریق شیوه نورد گرم اقدام می کنند. در این شیوه  شمش ها را تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد گرم می کنند تا امکان فرم دهی آن وجود داشته باشد. بعد از قالب دهی محصول تحت فشار قرار می گیرد. سپس فرآیند کاهش لبه و ضخامت بال انجام می گیرد  و در آخر محصول مورد نظر یعنی تیر آهن هاش بعد از سایزینگ نهایی بدست می آید.

نکته

شیوه‌ی که برای تولید تیرآهن هاش استفاده می گردد بر روی کیفیت آن تاثیر می گذارد.

کلام پایانی

با توجه به کاربرد های متعدد تیرآهن هاش یکی از پر مصرف ترین پروفیل در صنعت و فولاد می باشد. امیدواریم مطالب تیرآهن هاش برایتان مفید بوده باشد.