قیمت ورق فولادی A ST 52

قیمت ورق فولادی A ST 52

فولاد کربنی آلیاژی از آهن و کربن است که تا ۲.۱ درصد وزنی کربن دارد. برای فولادهای کربنی، حداقل محتوای مشخصی از سایر عناصر آلیاژی وجود ندارد، با این حال آنها اغلب حاوی منگنز هستند. فولاد کربنی در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود نوع کم‌ منگنز آن A ST 52 نام دارد.

 

انواع ورق فولاد کربنی و ویژگی آنها

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ورق فولاد کربنی را می توان بر اساس میزان کربن آن به سه دسته طبقه بندی کرد: فولاد کم کربن، فولاد کربن متوسط ​​و فولاد کربن بالا نام گذاری کرد.

انواع ورق فولاد کربنی و ویژگی آنها

 فولاد کم کربن

فولاد کم کربن پرکاربردترین نوع فولاد کربنی است. این فولادها معمولاً دارای کربن کمتر از 0.25 درصد وزنی هستند. آنها را نمی توان با عملیات حرارتی سخت کرد، بنابراین معمولاً با کار سرد به دست می آید. فولادهای کربنی معمولاً نسبتاً نرم و کم استحکام هستند. با این حال، آنها انعطاف پذیری بالایی دارند، که آنها را برای ماشینکاری، جوشکاری و ارزان قیمت عالی می کند.

فولادهای با استحکام بالا و کم آلیاژ نیز اغلب به عنوان فولادهای کم کربن طبقه بندی می شوند، با این حال، آنها همچنین حاوی عناصر دیگری مانند مس، نیکل، وانادیم و مولیبدن هستند. در مجموع، اینها تا 10 درصد وزنی از محتوای فولاد را تشکیل می دهند. فولادهای کم آلیاژ با مقاومت بالا همانطور که از نام آن پیداست دارای استحکام بالاتری هستند که با عملیات حرارتی حاصل می شود. آنها همچنین انعطاف پذیری را حفظ می کنند و به راحتی قابل شکل گیری و ماشینکاری هستند. فولادهای کم آلیاژ با استحکام بالا نسبت به فولادهای ساده کم کربن در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارند. این نوع ورق فولادی تحت عنوان ورق A ST 52  نیز معروف است.

 فولاد کربن متوسط

فولاد کربن متوسط ​​دارای محتوای کربن 0.25 – 0.60 درصد وزنی و محتوای منگنز 0.60 – 1.65 درصد وزنی است. خواص مکانیکی این فولاد با عملیات حرارتی شامل آستنیته شدن (تشکیل آستنیت با گرم کردن آلیاژ آهن بالاتر از دمای بحرانی بالایی آن) و سپس خاموش کردن و تمپر کردن بهبود می‌یابد.

عملیات حرارتی را فقط می توان بر روی مقاطع بسیار نازک انجام داد، اما عناصر آلیاژی اضافی مانند کروم، مولیبدن و نیکل را می توان برای بهبود توانایی فولادها برای عملیات حرارتی و در نتیجه سخت شدن اضافه کرد.

 فولاد کربن متوسط

 فولاد کربن بالا

فولاد پرکربن دارای محتوای کربن 0.60 تا 1.25 درصد وزنی و محتوای منگنز 0.30 تا 0.90 درصد وزنی است. دارای بالاترین سختی و چقرمگی فولادهای کربنی و کمترین شکل پذیری است. فولادهای پرکربن بسیار مقاوم در برابر سایش هستند، زیرا تقریباً همیشه خاموش و گرم می شوند.

فولادهای ابزار و فولادهای قالبی از انواع فولادهای پر کربن هستند که حاوی عناصر آلیاژی اضافی از جمله کروم، وانادیم، مولیبدن و تنگستن هستند. افزودن این عناصر باعث ایجاد یک فولاد بسیار سخت و مقاوم در برابر سایش می شود که حاصل تشکیل ترکیبات کاربید مانند کاربید تنگستن است.

تولید و فرآوری فولاد A ST 52

فولاد A ST 52  را می توان از فولاد بازیافتی، فولاد بکر یا ترکیبی از هر دو تولید کرد. فولاد بکر از ترکیب سنگ آهن، کک (تولید شده با حرارت دادن زغال سنگ در غیاب هوا) و آهک در کوره بلند در حدود 1650 درجه سانتی گراد ساخته می شود. آهن مذاب استخراج شده از سنگ آهن با کربن حاصل از سوزاندن کک غنی می شود. ناخالصی‌های باقی‌مانده با آهک ترکیب می‌شوند و سرباره تشکیل می‌دهند که روی فلز مذاب شناور می‌شود، جایی که می‌توان آن را جدا کرد.

فولاد مذاب حاصل تقریباً 4 درصد وزنی کربن دارد. سپس این محتوای کربن طی فرآیندی به نام کربن زدایی به مقدار مورد نظر کاهش می یابد. این امر با عبور اکسیژن از مذاب انجام می شود که کربن موجود در فولاد را اکسید می کند و مونوکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می کند.

 

کاربرد ورق فولادی  A ST 52

ورق فولادی A ST 52 یا   فولادهای کم کربن اغلب در اجزای بدنه خودرو، اشکال ساختاری (تیرهای I، پروفیل‌های آهنی کانال و زاویه)، لوله‌ها، اجزای ساختمان و پل و قوطی‌های فلزی استفاده می‌شوند.

قیمت ورق فولادی  A ST 52

اگر قصد خرید ورق  فولادی  A ST 52 را دارید حتما از تفاوت قیمت آن متعجب می شوید، باید بدانید که قیمت ورق فولادی  A ST 52 با توجه به عوامل مختلفی چون  قیمت کارخانه سازنده، قیمت ارز، قیمت مواد خام اولیه و …   معین می شود. به علاوه قیمت این محصول به دلیل تقاضای بسیار زیاد آن مدام در حال نوسان است. ازاین رو نمی توان برای آن یک قیمت واحد تعیین کرد.

 

قیمت ورق فولادی  A ST 52