ورق A 283

ورق A 283

نوعی فولاد کربنی با استحکام بالا است. این ورق فولادی در حین عملیات نورد بالا توسط غلتک های بزرگ تولید می شود و قدرت جوش و خمش خوبی دارد. بنابراین ورق A 283 عمدتاً در ساخت دیگ و مخازن تحت فشار در دماهای پایین استفاده می شود.

عناصر آلیاژی ورق A283 باید با ذوب در کوره باز، اکسیژن یا کوره الکتریکی تهیه شوند. فلز باید سوزانده و بررسی شود و فلز یافت شده برای ترکیب شیمیایی کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون و مس مناسب است. طبق استاندارد هایی  مقاومت نمونه فولادی را برای تعیین استحکام، نقطه محصول و مقدار طول نمونه اندازه گیری می کنند. برای استفاده در انواع محصولات سازه ای مانند صفحات فلزی، قفس، لوله و قطعات فلزی، این محصول ساخته می شود..

چهار کلاس مختلف از صفحات A 283

ورق A 283 دارای چهار گرید مختلف است که هر کدام نام محصول متفاوتی دارند. برای این محصول چهار سطح وجود دارد: درجه های A، B، C و D. مهم ترین دلیل تفاوت های مختلف در هر کدام از این گریدها، تفاوت در میزان کربن مصرفی است. هرچه محتوای کربن در ورق بیشتر باشد، سختی آن بیشتر می شود و برای عملیات های حرارتی مختلف مناسب تر است.

از چهار گرید  گفته شده مختلف در ورق A 283، گرید C دارای ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی مشابه با ورق A 36 است. در نتیجه، این دو صفحه معمولاً در زمان خرید کاملا  منحصر به فرد هستند و گاهی اوقات نسبت به یکدیگر تفاوت هایی دارند. ورق گرید C به دلیل کیفیت بالا و خواص یکنواخت نسبت به سایر آن  ها کاربردی تر است.

مقایسه ورق های A 283 Gr C و A36

تفاوت فولاد A283 Gr C و فولاد A 36 عمدتاً در مقدار و معادل کربن (CEV) و منگنز مورد استفاده در ترکیب شیمیایی آن است. معادل کربن در ورق  A 283 گرید C بالاتر از معادل کربن در A 36 است. به همین دلیل، جوش دادن صفحه A 283 دشوارتر از جوشکاری A 36 است.

 

مقایسه ترکیب شیمیایی ورق های A 36 و A 283 Gr C

ورق آهن A 283 به عنوان فولاد نوظهور در صنعت فولاد در نظر گرفته می شود. این ورق را می توان از نظر خواص مکانیکی مشابه A 36 دانست. فولاد A 283 نسخه جدیدتری از فولاد A 36 است که به دلیل مقرون به صرفه بودن در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورق A 283 Gr C توانایی شکل دهی بهتری نسبت به A36 دارد. از سوی دیگر، مقاومت A 283 Gr C کمی کمتر از A 36 است.

 

مقایسه خواص مکانیکی A36 و A283 Gr C

ورق های A 283 و A 36 عموما از فولاد کربنی ساخته می شوند. در صنایع فلزی می توان از این دو ورق با هم استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که تعویض این دو ورق با یکدیگر نیازمند مجوز مهندسی می باشد.

مقایسه خواص مکانیکی A36 و A283 Gr C

کاربرد ورق فولادی A283

این ورق به دلیل مقاومت در برابر فشار زیاد برای تولید مخازن تحت فشار کاربرد فراوانی دارد. از دیگر کاربردهای این محصول در صنعت نفت و گاز برای ساخت مخازن متحرک و قابل حمل، ساخت تانکر و دیگ بخار می باشد. گرید C از این ورق در ساخت سازه های فولادی مانند پل و تاسیسات نیز استفاده می شود.

یکی از کاربردهای A 283 در ساخت دیگ بخار می باشد.

مقاومت در برابر زنگ زدگی ورق A 283

این صفحه مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. ورق های فولادی گالوانیزه از دیرباز در برابر خوردگی مقاوم بوده اند. اگر قرار است از ورق A 283 در محیط های شیمیایی استفاده شود، بهتر است یک نوع روکش دار یا گالوانیزه را انتخاب کنید.

میزان جوش پذیری ورق A 283

این فولاد قابلیت جوشکاری بسیار خوبی دارد. ساده ترین و ارزان ترین روش را می توان با جوش ورق A283 انجام داد. جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW یا جوشکاری با چسب)، جوشکاری قوس فلزی محافظ (جوشکاری GMAW یا MIG) و جوشکاری اکسی استیلن بهترین روشها هستند. علاوه بر جوشکاری، فولاد A283 اغلب به ساختمان ها و سازه های دیگر به راحتی متصل می شود.

 

میزان جوش پذیری ورق A 283

ابعاد ورق A 283

گریدهای مختلف این ورق معمولا در ضخامت های 6 تا 150 میلی متر به فروش می رسد. ورق ها نیز 1.5 تا 4.1 میلی متر عرض دارند. ورق های A283 با طول بین 6 تا 20 میلی متر در بازار موجود است.

 قیمت  A 283

با توجه به نوسانات شدید در بازار فولاد برای اطلاع از قیمت ورق A283 و موجودی آن با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در هر زمانی از شبانه روز پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.